Bobbys Black Friday-tips
Bra-att-ha-saker

Om ni har legat i koma den senaste tiden kanske ni har missat att det idag är Black Friday, annars inte. Idag ska det alltså fyndas som bara den och ytterligare frossas i köphets. Tipset är att lägga allt på en rimlig nivå och inte köpa saker bara för att, utan för att man kanske suktat efter något länge som nu för tillfället är lite billigare så att man kan spara några kronor. Precis som mina kollegor plitar jag här ner några tips på prylar som i alla fall intresserar mig denna dag, förhoppningsvis er också.
Vi börjar med en borrskruvdragare från Ryobi som man just nu kan plocka upp för 895 kronor (tidigare 1995 kronor) hos Bauhaus.
Sen har vi en regnjacka från Helly Hansen för dig som vägrar reflex men som ändå vill synas väldigt bra när du är ute och promenixar, 890 kronor (tidigare 1249 kronor).
Du som ännu inte låter en robot dammsuga dina golv kanske ska slänga ett öga på Electrolux EUSC66-SB UltraSilencer som just nu kostar 1390 kronor (tidigare 2290 kronor).
En annan sak som måste dammsugas är ju gräset, och där kanske man ändå vill att någon annan tar hand om jobbet. Just nu kostar robotgräsklipparen Gardena Smart SILENO+ 10.990 kronor (tidigare runt 14.000 kronor).
Gör du om köket och vill ha en lite flådigare disko kanske du ska slå till på en från Franke som just nu går att få rejäl rabatt på - 1495 kronor (tidigare 7695 kronor).
Kaffe behöver många för att överleva och då är aldrig en Moccamaster fel. Just nu några slantar billigare hos Clas Ohlson, 1439 kronor (tidigare 1799 kronor).
Jag har alltid imponerats av hur mycket ljud Harman Kardons bärbara högtalare pumpar ur sig och en gång trodde jag faktiskt att det var en tung bilstereo som stod och matade ljud när det i själva fallet var den relativt lilla högtalaren som dunkade loss. Just nu reas Onyx Studio 5 ut för 1490 kronor (tidigare 4490 kronor).
Ska du ut och hajka duger inte Converse så ett par rejäla kängor från Lundhags kanske kan vara något? Nu 1299 kronor (tidigare 2499 kronor).
Vill ni precis som jag övervaka era hem kan ett tips vara trådlösa kameror att smacka upp här och var. Just nu kostar fyra stycken Arlo Pro 2 med basstation 6299 kronor (tidigare 9136 kronor).
Sist men absolut inte minst - en hederlig klassisk snowracer från Stiga. Lika kul för vuxna som för barn. Mina mest minnesvärda blåmärken har jag fått från en svart sån här, och oj så roligt det var. Just nu 469 kronor (tidigare 599 kronor).
Vi samarbetar som sagt med Prisjakt men får inte betalt för att skriva den här artikeln. Om någon av er klickar sig till Prisjakt och sedan vidare till butik får vi dock en ersättning.
Dela gärna med er av era bästa Black Friday-tips bland kommentarerna!
Lite tips inför Black Friday!
Kolla alltid prisutvecklingen

André levererar Black Friday-tips!
Lite smått och gott

Nu kan du köpa allt på Coolstuff
Bra om du bara får göra ett köp under Black Friday
