Indien testar antismog-kanoner
För att fixa sin bedrövliga luftkvalitet

De senaste åren har det kommit konstanta rapporter om hur allvarliga luftföroreningar drabbats den indiska huvudstaden New Delhi och nu testar man ytterligare en åtgärd för att komma till rätta med de problemen.
Nu har indiska myndigheter börjat använda en slags antismog-kanon i New Delhi som genom att spruta vattendroppar i väldigt hög hastighet ska kunna rensa bort skadliga mikropartiklar från luften. Enligt företaget Cloud Tech som tillverkar kanonen ska kanonen ha en kapacitet på att spruta ut cirka 100 liter vatten i minuten och sägs rensa luften från 95 procent av de skadliga mikropartiklarna.
De skadligaste mikropartiklarna kallas för PM2.5 och igår publicerade den amerikanska ambassaden i New Delhi mätvärden för dessa i stadsdelen Anand Vihar i New Delhi. Den undersökningen visade att förekomsten av PM2.5-partiklar i stadsdelen var 15 gånger högre än Världshälsoorganisationen WHO:s maxgräns är.
Skulle du vara sugen på en egen antismog-kanon så säljer Cloud Tech dessa för motsvarande cirka 260.000 kronor styck.
Försök igen

New Delhi har mest luftföroreningar i världen
Luften anses vara extremt skadlig nu

Helikoptrar som ska skingra smog i New Delhi kan inte lyfta
Det är för mycket smog...

Myndigheter i New Delhi kallar staden för en gaskammare
Allmänheten ombeds att stanna inne
