Senaste

IMY ska granska Sportadmin

Efter att föreningstjänstens hela databas läckte ut

Foto: Sportadmin

Integritetsmyndigheten IMY inleder nu en tillsyn mot Sportadmin efter att föreningstjänsten hackats tidigare i år, något som innebar att personuppgifter till cirka 1,7 miljoner medlemmar i svenska idrottsföreningar hamnade i obehörigas händer.

Sportadmin har själva anmält intrånget till IMY och myndigheten har även mottagit strax över 1650 anmälningar om personuppgiftsincident från olika idrottsföreningar som drabbats, skriver IMY i ett pressmeddelande. Viktor Johnsson som är jurist på IMY och som deltar i granskningen, säger om tillsynen:

– Vi ska undersöka vilka tekniska och organisatoriska åtgärder som bolaget har vidtagit för att skydda personuppgifterna som hanteras i bolagets tjänst.

Beroende på vad IMY:s tillsyn av Sportadmin visar kan företaget bakom tjänsten, Lime Technologies, tvingas betala sanktionsavgifter.

Samhälle, Politik, sportadmin, dataläckage, datorintrång, hacking, cyberbrott, idrottsföreningar, Lime Technologies, imy

Läs gärna våra regler!