Senaste

Infinite Reality köper Napster för 2 miljarder

Ska nu bli VR-plattform för konserter

Foto: Infinite Reality

Ett företag som heter Infinite Reality uppger att man kommer att köpa upp den klassiska musiktjänsten Napster för 207 miljoner dollar, motsvarande lite mer än 2 miljarder kronor.

Infinite Reality är ett VR-företag som planerar att använda Napsters varumärke och rättigheter för att skapa en virtuell 3D-plattform där användare ska kunna gå på konserter och lyssna på musik tillsammans med andra på så kallade lyssnar-partaj. Dessutom ska musiker och artister kunna sälja musik och merch via plattformen.

Napster startade 1999 som en tjänst för att dela musik via P2P men tvingades stänga ner 2001 efter juridiska krav från upphovsrättsinnehavare. Sedan dess har företaget köpts och sålts flera gånger. Senaste ägaren var ett gäng blockkedjeföretag som hade planer på att göra Napster till någon slags Web3-grej som bland annat inkluderade NFT:er. Det verkar inte ha blivit något av det och vi får se om Infinite Reality lyckas bättre med sina planer för Napster.

Samhälle, Ekonomi, napster, uppköp, metaverse, Infinite Reality, musiktjänst, fildelningstjänstVia cnbc.com

Läs gärna våra regler!