HetasteSenaste

Stopp för reklam för utländska spelbolag

Äntligen?

Malta var rätt vackert!

Foto: Tinunanek

Frågan om utländska spelbolag ska få annonsera i Sverige är en fråga som det har bråkats om i många år nu. På ena sidan står alla de bolag som tjänar pengar på annonserna, på andra sidan står Lotteriinspektionen.

Men nu verkar det vara slutdiskuterat då Högsta förvaltningsdomstolen har beslutat att svenska företag måste sluta att visa annonser för de utländska spelbolagen.

– Vi tycker att Högsta förvaltningsdomstolens beslut är klargörande. Det innebär att Kammarättens dom kommer att vara vägledande, både för oss i våra kommande beslut och även för andra mål som ligger på vänt i olika instanser gällande otillåten spelreklam säger Camilla Rosenberg, Lotteriinspektionens generaldirektör.

Det här slår så klart hårt mot dem som livnär sig på den här typen av reklam. Men beslutet gäller bara för svenska företag, exempelvis Kanal 5 som sänder från London berörs inte av beslutet.

Företag som har spellicens i Sverige, som Svenska Spel, berörs inte heller. En rätt intressant tråd om spelberoende hittar ni på Reddit.

Samhälle, Ekonomi, spelreklam

Läs gärna våra regler!