Senaste

Poseidon innan han gick och la sig den 31 mars

Foto: W.carter

YouTuber gav statyer jättesnoppar

Utförde ett aprilskämt på fem statyer runtom i Sverige

Tidigare i veckan var det den första april och den dagen var det ett antal av Sveriges statyer som vaknade upp med en jättesnopp. Det var alltså inte bara ett vanligt morgonstånd utan det var YouTubern Fabian Svorono som hade varit framme och förlängt statyernas snoppar för att skoja till vardagen lite.

Totalt var det fem statyer runt om i Sverige som försågs med tillfälliga penisförlängningar. Bland de utvalda verken fanns den ikoniska Poseidon-statyn på Götaplatsen i Göteborg och Orfeusgruppen vid Hötorget i Stockholm.

Jättesnopparna skapades genom 3D-skanning och tillverkades sedan i lätta material som skumgummi och frigolit för att inte skada konstverken. Enligt Svorono krävdes det ett team på fem personer för att lyckas sätta upp de nya kroppsdelarna under nattens mörka timmar.

Alla var inte helt nöjda med skämtet dock, då polisen i Göteborg såg allvarligt på händelsen och säger att det hela kan röra sig om skadegörelse. Svorono menar att han har vidtagit säkerhetsåtgärder för att hålla sig inom lagens ramar och att han nu har kopplat in så många jurister som möjligt för att se till att han var på rätt sida lagen.

Samhälle, Allmänt, Fabian Svorono, Poseidon, Orfeusgruppen, Göteborg, Stockholm, Konst, SkämtTack till Gorian

Läs gärna våra regler!