Mass Effect 2 kan sluta med blodbad
Lite annat upplägg i uppföljaren, minst sagt
BioWares Casey Hudson har i en intervju givit en del mycket intressanta detaljer om Mass Effect 2. För det första kommer ingen av ens gruppmedlemmar från första spelet ingå i ens grupp i tvåan. Några kommer dyka upp som NPC:s, men ens grupp kommer bestå av helt nya karaktärer. Och gruppen kommer vara större, mer varierad och innehålla helt nya utomjordiska raser jämfört med det första spelet.Sedan berättar Hudson att man väldigt tidigt i Mass Effect 2 kommer få grepp om ett oerhört hot och spelet kommer gå ut på att förbereda sig för att kämpa mot det hotet. Och där kan det alltså sluta illa.To get ready for that you're going to have to build up your crew, build the best team that you can, build up your ship, and then when you think you're ready you're gonna go in and do it.If you don't do a lot of the stuff, or make the right kind of choices, the ending will be a bloodbath, and the people that you brought with you will die, and it'll be a great ending, but it'll be that kind of ending. Det verkar som om de verkligen tar fasta på att Mass Effect 2 ska vara ett mörkare spel än det första. I mina ögon låter det helgrymt, men jag har också en förkärlek för olyckliga slut.
vg247.com
Spel,
Multiplattform,
Mass Effect 2,
PC,
Xbox 360,
BioWare,
EA
37.4°
0
Kristoffer Arvidson
tors. 11 jun 2009, 22:10
5 kommentarer till artikeln
Låter onekligen smaskigt... Fast jag avskyr ändå olyckliga slut, skadad utav Starzinger som barn antar jag. :P
av D.M., torsdag 11 juni 2009 kl 23:25
ärsh då.. jag som är så dålig på att vara elak.. har försökt prova vara elak i mass effect och Kotor 1 och 2. Det kommer sluta med att jag spelar ihjäl mig för att alla ska överleva.... BIOWARES WHY!
av GizMMoz, fredag 12 juni 2009 kl 00:46
Var lite liknande i Chrono Trigger, när man långt innan man var kraftfull nog för att vinna kunde gå in och få spö av sista bossen. :-D
av Netzach, fredag 12 juni 2009 kl 09:34
Kommer säkert få ett par "pfff" när jag säger detta men jag måste nog va den enda som störde mig nått så förbannat på det knepiga stridssystemet som första spelet hade att jag till slut gav upp, kom till slutet men inte ens då hade jag vant mig vid det.
så därför är mina förväntningar ganska ..sådär..
vill hellre se ett stridssystem liknande det som fanns i kotor.
av Nandro83, fredag 12 juni 2009 kl 11:43
Pffff. :)
av Kristoffer Arvidson, fredag 12 juni 2009 kl 12:04
Kommentera artikeln
+
Per månad
39 kr
Betala löpande per månad. Ingen bindningstid.
Starta prenumeration
Per år
299 kr
Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid.
Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig.
Starta gratis provperiod
Engångsköp
349 kr
Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish.
Köp utan prenumeration