Rock Band till Europa i slutet av månaden
PS3, PS2 och Wii får snart sin version
Xbox 360-ägare kunde hitta Rock Band på de svenska hyllorna redan i slutet av juli. Turen har nu kommit till PS3, PS2 och Wii. Vi fick nyss in ett mejl till redaktionen från EA. De berättar att releasedatumet som satts är den 25:e september.Utöver de 58 låtar som släpptes i den amerikanska versionen kommer vi att få nio till, nämligen:Blur “Beetlebum” Oasis “Rock ‘n’ Roll Star” Tokio Hotel “Monsoon” Muse “Hysteria” Les Wampas “Manu Chao” Playmo “New Wave” Die Toten Hosen “Hier Kommt Alex” Juli “Perfekte Welle” H-Block X “Countdown to Insanity”Tröttnar man på dessa går det givetvis att ladda hem (köpa) fler.
Spel,
Multiplattform,
Rock Band,
360,
PS3,
PS2,
Wii
Tänker du köpa/har du köpt Rock Band?
247 röster
Givetvis!
Nej verkligen inte!
Givetvis!
27.125506072874494%67 röster
Nej verkligen inte!
72.8744939271255%180 röster
Ändra svar
Du har röstat
37.7°
0
Lars Lindroth
ons. 10 sep 2008, 14:03
16 kommentarer till artikeln
Kommer inte rock band 2 snart? :)
Hur som..trummorna verkar vara mycket bättre i GH4..eller?
av LucasKrown, onsdag 10 september 2008 kl 14:17
Tokio Hotel?v TOKIO FUCKIN JÄVLA HOTEL?!
Jag...Ska...Dränka...Mig...I...Toan!
av ReQuaker, onsdag 10 september 2008 kl 14:35
@LucasKrown: 2:an kommer till 360:n på söndag, i USA. Iaf enligt wikipedia. På övriga konsoller under Q4.
Det suger verkligen att vara en svensk gamer ibland. Som tu är har man ingen rytm i kroppen alls, så jag är inte så bekymmrad :)
av Wandel, onsdag 10 september 2008 kl 14:52
EA!!
av oteck, onsdag 10 september 2008 kl 15:01
Tokio Hotel, alltså vad i helvete? Släng in crazy frog också så är spelet komplett.
Är verkligen 13-åriga tjejer målgruppen för detta spelet?
av helvete!, onsdag 10 september 2008 kl 15:35
Trummorna är bättre i GH4 än i Rock Band ja, men trummorna i RB2 överträffar nog GH4 förutsatt att du pluggar in extracymbalerna. Sen har du ju även Ion-trumsetet till RB2 om du känner för att pynta lite extra.
av Petey, onsdag 10 september 2008 kl 15:45
HAHA! In your faces PS Geeks ;)
Fast mitt Xbox har stendött nu... Ibland straffar gud vissa med detsamma.
Fast jag tror World Tour blir bättre.
av Wompa, onsdag 10 september 2008 kl 16:10
lr så importade man de när de kom i usa så slapp man vänta 1 år å fick de betydligt billigare^^
av offe23, onsdag 10 september 2008 kl 16:16
Trummorna som kommer till RB2 kommer vara bättre än World Tour..... eller ja bättre å bättre, större om inte annat.
Men i det stora hela blir det nog World tour som tar hem det för dem har enligt mig en riktigt bra track list och sen är ju det lite spännande med att mman kan göra egna låtar mm. inte för att ja kommer kunna göra en låt men det lär ju finnas en hel del människor som kan sätta ihop en vettig låt.
av MrAronsson, onsdag 10 september 2008 kl 17:12
Instrumenten skulle ju vara kompatibla till både RB2 och GH4 så med lite tur behöver man inte välja, för min del blir det isåfall ett nytt RB2-set och båda spelen!
av Petey, onsdag 10 september 2008 kl 17:31
Tokio Hotel...vilket dravel.
GHWT blir nog fan så mycket bättre. Trumsetet framförallt.
av masten, onsdag 10 september 2008 kl 18:32
varför tror alla att nya guitar hero ska vara bättre, det är ju trots allt guitar hero utvecklarna som har utvecklat rock band, guitar hero lever ju på det som gjordes fram till guitar hero 2 då det utvecklades av original företaget
av eee, onsdag 10 september 2008 kl 19:49
De har sänkt priset också glöm inte det, de skrev så på gamespot.com.
Tokio Hotel är ganska kassa men deras låt verkar vara "skoj" att spela på som band iaf speciellt ifall man spela "for teh lulz"
av thakang, torsdag 11 september 2008 kl 00:17
Lanseringen av Rock Band kan bara beskrivas med ett ord och det är ONDSKA. Helvetet ska frysa innan de får mina stålar.
av iZO, torsdag 11 september 2008 kl 09:00
Spela Tokio Hotel på en fest och 14isarna kommer att flockas...
GIEF NAOW!
/sarcasm off
av Flumm, torsdag 11 september 2008 kl 23:47
Jag förbokade Rock Band i februari. I Augusti kom nyheten att Guitar Hero World Tour ska komma nu i höst, och då bokade jag genast om min förbokning till GHWT istället. Rock Bands skapare och Microsoft kan se sig om i stjärnorna efter mina stålar efter den komackan de serverade mig. Jag bojkottar nu microsoft helt och hållet. Nu är det bara att hålla tummarna att inte World Tour också blir försenat ett helt år :)
av Partybwal, onsdag 17 september 2008 kl 13:10
Kommentera artikeln
+
Per månad
39 kr
Betala löpande per månad. Ingen bindningstid.
Starta prenumeration
Per år
299 kr
Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid.
Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig.
Starta gratis provperiod
Engångsköp
349 kr
Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish.
Köp utan prenumeration