Senaste

RTS förvärvar EVO

Världens största fightingspelturnering får saudisk ägare

Evolution Championship Series (EVO) kan man väl lugnt påstå är världens mest anrika turnering för fightingspel. Här samlas årligen världens bästa fightingspelare för att se vem som är bäst i spel som Tekken, Street Fighter och Mortal Kombat. Turneringen har tävlingar över hela världen numera med huvudtävlingen i Las Vegas varje sommar.

Nu har hela turneringen fått nya ägare och det är det saudiskägda bolaget RTS som köpt den från Nodwin Gaming. RTS, som grundades 2021, köptes i september 2025 upp av Qiddiya Investment Company (QIC). QIC är samma bolag som just nu utvecklar Qiddiya City, vilket är en massiv satsning som ska husera världens första renodlade distrikt för gaming och e-sport, samt en temapark baserad på Dragon Ball.

I ett officiellt uttalande försöker EVO lugna sina fans med att turneringens värderingar och identitet kommer att förbli intakta under det nya ägarskapet. Stuart Saw sitter kvar som VD och betonar att fokus även fortsättningsvis ligger på att leverera en förstklassig upplevelse för spelare, fans och spelutgivare.

Spel, Bransch, EVO, Tekken, Street Fighter, Mortal Kombat, RTS, QIC, Las Vegas

Läs gärna våra regler!