Sony stämmer Tencent
Light of Motiram anses vara lite för likt Horizon-spelen
Sony har nyligen valt att stämma den kinesiska speljätten Tencent på grund av spelet Light of Motiram, som Sony anser är lite för likt Sonys Horizon-spelserie.
Enligt Sony är Light of Motiram en “slavisk kopia” av Horizon, med liknande robotdinosaurier, djungelvärld fylld med ruiner och en kvinnlig huvudperson med rött hår som använder pilbåge. Sony menar att spelet riskerar att skapa förvirring bland spelare och att Tencent har kopierat både gameplay, handling och andra konstnärliga element från Horizon-serien.
Sony hävdar också att de tackade nej till ett samarbete med Tencent för ett nytt Horizon-spel, men att Tencent ändå valde att lansera Light of Motiram och kopiera deras koncept. I en stämning som lämnades in i Kalifornien kräver Sony en okänd summa pengar samt att domstolen förbjuder Tencent att fortsätta kränka deras IP-rättigheter.
Tencent har ännu inte kommenterat ärendet.








Läs gärna våra regler!