Android
Appmåndag

De som läser serietidningar kommer nog bli glada över att Marvel släppt sina samlade alster i digitalt format hopbuntat i en app. Appen är gratis och det finns även gratis tidningar att läsa men de flesta kostar en lite slant. Sjukt kul, speciellt om man har en lite större padda.
Ni som sett den nya mapphanteringen i ICS kanske får lite avsmak vid åsynen av den nuvarande. En app vid namn SiMi Folder Widget gör det inte enklare att rigga upp mappar men däremot blir det stiligare, mycket stiligare. Man öppnar appen, skapar en mapp och döper den, sedan slänger man ut mappen på skrivbordet. Som sagt, snyggt, inte enkelt, det kommer med glassmackan.
Ni som inte tröttnat på att hiva iväg fåglar med slangbella har 30 nya banor att se fram emot i det nya avsnittet Ham 'o' Ween i Angry birds seasons. Fire away!
Om du letat efter en bra app för att styra datorn kan du sluta, Mobile Mouse är så fullsmetad med funktioner att det inte kommer att behövas något annat för att komplettera upp, dessutom är fjärrkontrollen/musen snygg. Kika över på länken för att se en tio(!) minuter lång instruktionsvideo som tar upp många av funktionerna.
Android har ju haft rätt bra röst-tolkning sedan FroYo, med allt från den inbyggda röststyrningen till de öppna API:er som gjort appar som Vlingo möjliga. Efter att den nylanserade iPone-appen Siri, som bygger på mycket av det vi haft, fått ros en masse i media så bestämde sig ett par XDA-utvecklare att knacka ihop en liknande app. Åtta till tio timmar senare hade appen iriS hittat ut i alfaversion. Det jobbas fortfarande på appen men den fungerar helt okej om än lite långsamt, dock imponerande kort byggtid må jag säga. De som känner att de vill ha någon lite mer originell att fråga kan kika över hos Stalin. Han har en lite trevligare röst men är inte riktigt lika smart (scriptade förinspelade repliker).