Rykte Blir Apples streaming-tjänst en barnkanal?
Apple vill inte ha sex och våld i sin kommande tv-tjänst

Wall Street Journal har varit i kontakt med källor som uppger att Apple fortsatt verkar sikta på att lansera en streaming-tjänst vars program i stort sett ska sakna våld, sex, svordomar och annat som en del kan uppfatta som stötande.
Anledningen till att Apple kommer att vara restriktiva med vissa typer av filmer och tv-serier på sin tjänst uppges bero på att Apples ledning är rädda att det skulle kunna skada deras varumärke. Detta uppges även ha lett till lite grus i maskineriet som gör att lanseringen av tjänsten eventuellt kan komma att försenas.
Enligt WSJ:s källor och tidigare uppgifter så har flera av Apples planerade tv-projekt blivit försenade då skaparna och Apples ledning inte riktigt har kunnat komma överens om innehållet. Bland annat nämns att filmen Vital Signs som handlar om rapparen Dr. Dre ska ha blivit försenad och detta ska även gälla för en kommande tv-serie med Jennifer Aniston och Reese Witherspoon. Även regissören M. Night Shyamalan uppges ha fått sig en släng av censursleven och beordrats att ta bort alla krucifix som förekommer i hans kommande tv-serie för Apple.
Apples streaming-tjänst ryktas lanseras någon gång under nästa år men Apple har själva än så länge inte bekräftat detta.







Läs gärna våra regler!