Infografik över Star Trek-universumet
Rätt stökigt ändå

Vill du fräscha upp dina Star Trek-kunskaper inför den kommande tv-serien Star Trek: Discovery så har brittiska Fish4Parts satt ihop en rätt behändig infografik över det något stökiga Star Trek-universumet.
I infografiken visas tv-serierna och (de gamla) filmerna utsatta på en tidslinje som sträcker sig från år 2150 till år 2400. De nya Star Trek-filmerna finns även de utritade i den så kallade alternativa Kelvin-tidslinjen. Som synes så kommer Star Trek: Discovery att utspela sig från år 2255 och framåt vilket gör att den utspelar sig före den ursprungliga Star Trek-tvserien men efter Star Trek: Enterprise.
Efter att ha fått sitt premiärdatum framflyttad flera gånger är det oklart när Star Trek: Discovery kommer att börja sändas. Det blir nog som tidigast till sommaren men jag skulle nog gissa på en höstpremiär.
Tut i luren - Star Trek fyller 50 år idag!
Live long and prosper!

Inspelningen av Star Trek: Discovery har dragit igång
Äntligen!

Nya Star Trek-tvserien kommer att heta Star Trek: Discovery
Kolla in U.S.S. Discovery här
