Senaste

Minecraft-filmen har premiär i mars 2022

Vi får vänta lite till

Microsoft och Warner Bros. har nu meddelat att den Minecraft-film som man håller på och spelar in kommer att premiär 4 mars 2022, en ganska så ordentlig försening då det ursprungligen var tänkt att filmen skulle släppas i år.

Förutom att spika ett premiärdatum så berättade man att handlingen i filmen kommer att kretsa runt en tonårstjejs äventyr i den fyrkantiga Minecraft-världen.
"we’ll tell you the story of a teenage girl and her unlikely group of adventurers. After the malevolent Ender Dragon sets out on a path of destruction, they must save their beautiful, blocky Overworld."
Minecraft-filmen kommer att regisseras av Peter Sollett efter det att Rob McElhenney och Shawn Levy tidigare har hoppat av den rollen.

Film & TV, Anime, minecraft, minecraftfilm, försenas, microsoft, mojang, minecraft the movie

Läs gärna våra regler!