Trailertips
Vamps
Fina flickor suger (blod)
Alicia Silverstone och regissören bakom "Clueless", Amy Heckerling, återförenas med skräckkomedin "Vamps". Förra veckan hade filmen premiär på Fantastisk Filmfestival, och nu är den första trailern här.
Så här beskrivs "Vamps" av festivalen:
Goody (Alicia Silverstone och Stacy (Krysten Ritter från bl.a. Breaking Bad och 27 Dresses) är bästisar och rumskamrater. De är också vampyrer, men låter inte det komma i vägen för att leva det goda, icke-mordiska livet. Nu är deras anmoder, spelad av fantastiska Sigourney Weaver, i staden och drar till sig uppmärksamhet från fel håll. Samtidigt, med sin sedvanliga okänsla för timing, knackar kärleken på dörren.
Missade du filmen i Lund men känner dig ändå sugen på blodsugare i ett glassigt New York, släpps "Vamps" på DVD i slutet av oktober.