Någon seriös fotograf som kör Lightroom? Speciellt efter deras senaste fiasko med sin uppdatering. Adobe har bara en blek kopia på Apples aperture.
av nisse, måndag 24 mars 2008 kl 15:06
Jag kör Lightroom och tycker det är lysande. Däremot har jag aldrig testat Aperature.
av Jens Lennartsson, måndag 24 mars 2008 kl 19:34
Beta: Ladda ner demoversioner av båda och provkör båda i en vecka var. Då greppar du vilken du gillar bäst!
av Jens Lennartsson, måndag 24 mars 2008 kl 20:08
Jag jobbar 95% i lightroom som fotograf.
Utbildar i Lightroom, Aparure, Capture One och håller Lightroom som favorit pga det oroligt snabba arbetsflödet.
Capture One fördelar när det gäller rena modellplåtningar med sin otroligt bra kontroll över hudtoner.
av elrohir, måndag 24 mars 2008 kl 22:56
Beta:
Allt beror ju på vad man gillar. Lightroom är mer Photoshop Elements medans Aperture är fulla Photoshop.
Den stora skillnaden är att Aperture är att man kan göra det mesta i programmet. Lightroom är bara sortering och raw framkallning. Mycket mer finns inte i programmet.
Jag körde för 80% photoshop och sen Fotostation för bildsortering. Idag kör jag 95% Aperture och 5% photoshop. Jag plåtar i snitt 700 bilder per dag och då vill jag ha ett bildflöde för att tagga mina bilder rätt och sen kunna skicka skissbilder till den AD/Bildredaktör som skall kolla in bilderna. Där är Aperture helt överlägsen Lightroom, det är ännu inte lika bra som Fotostation.
Då jag med under helger då och då plåtar bröllop för det är kul, så märker jag hur underbart ljusbordet är och att sätta ihop ett album som de får som minne.
Nu med 2.0 så är det med så pass snabbt att det funkar på fler macar. Innan krävdes en del kraft för att fixa det. Att ta bort skräp i bilderna är med Aperture helt otroligt bra på. Att lösa underexponerade och överexponerade bilder är det med i en egen klass. För att få rätt klang i bilderna gör med Aperture enkelt. Lägg sen till att det är helt integrerat med Colorsync och operativsystemet.
Han jag delar studio med bytte för 2 månader sedan till Mac OS X och Aperture ifrån Lightroom och han är lyrisk.
Ladda ner och testa är mitt tips. Kolla med på alla onlinevideos som Apple bjuder på. En annan fördel är med att Apple tar 1000:- mindre för Aperture än Lightroom.
Aperture är vad Final Cut Pro var för videoindustrin. Nu kör typ 90% FCP istället för Premiere.
av nisse, tisdag 25 mars 2008 kl 02:58
Beta: Ja, alla sortering och kategorisering i Aperture. Körde innan med Fotostation, men trivs mer med Aperture.
Integrationen med iLife är med helt underbar.
Hoppas Apple lägger in lagerhantering i nästa version, då kommer jag nog helt använda Aperture.
av nisse, tisdag 25 mars 2008 kl 23:07
Kommentera artikeln
+
Per månad
39 kr
Betala löpande per månad. Ingen bindningstid.
Starta prenumeration
Per år
299 kr
Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid.
Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig.
Starta gratis provperiod
Engångsköp
349 kr
Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish.
Köp utan prenumeration