En av männen bakom SweFilmer får höjt straff
Blir ett år till i fängelse för fulstreamare

De två männen som förra året dömdes till fängelse för att ha drivit fulstreaming-sajten Swefilmer från 2011 fram till 2015 dömdes idag även i Hovrätten skriver IDG.
Hovrätten skärpte dessutom straffet för en av de åtalade. I tingsrätten fick mannen, som förutom upphovsrättsbrott även döms för penningtvätt, ett fängelsestraff på tre år men detta höjde hovrätten till fyra års fängelse. Dessutom kommer man att förverka fyra miljoner kronor från mannen då dessa ansetts vara inkomster från Swefilmer-verksamheten.
Förutom fängelsestraff och förverkade pengar så riskerar de båda männen som nu dömts i hovrätten att även få betala skadestånd till diverse upphovsrättsinnehavare vars filmer man spred via Swefilmer.
Fängelse och villkorlig dom för ansvariga bakom Swefilmer
Fulstreamingtjänsten som stängde ner 2015

Swefilmer åtalas för upphovsrättsintrång
Ska olovligen ha fulstreamat 1.400 filmer

SweFilmer lägger ner
Efter tillslag från polisen
