Missnöjet mot AI ses som en risk
Folk är trötta på AI och Anthropic märker det

AI-jätten Anthropic förbereder sig just nu för vad som tros bli en av de största börsdebuterna någonsin med en påstådd värdering på saftiga tio tusen miljarder kronor. CNBC rapporterar att deras finanschef, Krishna Rao, har börjat hålla möten med potentiella investerare, möten där investerarna sägs ha varnats om att allmänheten har börjat få en allt mer fientlig stämning mot artificiell intelligens.
Det råder väl ingen större tvivel om att många använder AI i vardagen men också att motståndet mot tekniken används i typ allt möjligt. Så tydligen har bolaget nu också märkt av det, så att det listas som en betydande affärsrisk. Men det handlar inte bara om allmänt missnöje, utan om en växande politisk rörelse där politiker är kritiska mot AI och alla datacenter som byggs upp överallt som en punkt i sina valkampanjer.
Så om denna punkt kommer påverka investerarna på något sätt återstår att se, men det är ju onekligen intressant att en så pass stor AI-gigant nu väljer att varna för opinionen, vilket antyder att folkets inställning börjar bli en faktor att räkna med.
Bonus-AI, och en anledning till varför ditt RAM-minne nu kostar en massa pengar, nedan.








Läs gärna våra regler!