Senaste
Foto: Brett Jordan

Reddit-appen Apollos dagar kan vara räknade

Reddit vill ha 20 miljoner dollar om året för sitt api

Det verkar som att Reddit är sugna på att ta efter Twitter då man nu vill börja ta betalt för att tredjepartsappar ska använda ens API. Priset? 20 miljoner dollar per år enligt utvecklaren av appen Apollo, som är en Reddit-klient.

Trots att Reddit ska ha försäkrat Christian Selig, som är utvecklaren bakom appen, att API-priset skulle vara "rimligt och baserat på verkligheten" och att Reddit "inte skulle fungera som Twitter", verkar det som att företaget gör en definierar lite själva vad som är rimligt. Reddit ska ha berättat för Christian att den nya kostnaden ska ligga på 12 000 dollar per 50 miljoner förfrågningar. Eftersom Apollo gör cirka 7 miljarder förfrågningar per månad, blir det cirka 1,7 miljoner dollar per månad eller 20 miljoner dollar per år för Apollos API-åtkomst.

Enligt honom kostar 50 miljoner API-anrop med Imgur 166 dollar och 42 000 dollar för Twitter. För Reddit ligger det alltså på 12 000 dollar.

Internet, Reddit, API, ApolloTack till Linus N & Levent Y.

Läs gärna våra regler!