Senaste

WWDC Apple presenterar Find My Network

Så att man kan hitta försvunna grejer från tredjepartstillverkare

Foto: Apple

Apple meddelade igår att man nu kommer att göra det möjligt att hitta saker från tredjeparts-tillverkare som man tappat bort, fått stulna eller som helt enkelt har försvunnit. Det hela kräver dock att prylen ifråga redan själv har sådan funktionalitet inbyggd och att tillverkaren av denna ansluter sig till Apples tjänst.

Apple kallar det hela för Find My Network och det är en funktion som kan lokalisera till exempel spårbrickor från Tile, Android-telefoner och andra liknande prylar som tagits fram för att hålla koll på var grejer befinner sig. Det hela sköts via Apples "Find My"-funktion vilken sedan tidigare kan hålla koll på var Apples egna grejer befinner sig om användaren ger tillåtelse till det.

Find My Network kommer att bli tillgängligt i slutet av året för Apples användare. Tillverkare som önskar att deras grejer ska gå att spåra via Apples nya Find My-funktion kan ansöka om att få dessa inkluderade redan nu skriver Apple på sin utvecklarwebb.

Mac, Övrigt, wwdc, find my network, borttappat, stulet, försvunnet, airtagsVia theverge.com

Läs gärna våra regler!