Teknik Motor Samhälle Spel Popkultur Fritid Tjock Tester Dagens fråga Tipsa! Skaffa Feber+ Mitt konto
Hetaste
Senaste
Bra gratis mjukvara Launchy Bra gratis mjukvara Gratisprogrammet Launchy är ett grymt smidigt program för den som tycker att möss är jobbiga att använda. Väl installerat väntar det bara på att du ska trycka på Alt-Space, och sen börjar du skriva in namnet på den fil eller program du är ute efter. Efter några knapptryckningar får du upp möjliga träffar och kan starta upp programmet eller filen direkt. Launchy försvinner därefter bort i bakgrunden igen i väntan på nästa gång du behöver det.Du kan själv ställa in vilka mappar som ska indexeras och programmet är otäckt bekvämt och lätt att vänja sig vid när man väl börjat använda det. Men Vistas inbyggda sökfunktion i startmenyn är rätt kraftfull som den är, så frågan är om Launchy kanske främst passar alla som använder sig av Windows XP. Eller vad tycker ni? launchy.net PC, Mjukvara, gratis, program, Launchy
37.1° 0 Anders Magnusson Anders Magnusson
tors. 8 maj 2008, 13:10
26 kommentarer till artikeln
Danne
Funkar riktigt bra, mkt smidig launcher
av Danne, torsdag 08 maj 2008 kl 13:22
zworp
det är en hyfsatt kompetent miniräknare oxå, klarar av paranterser och grejer
av zworp, torsdag 08 maj 2008 kl 13:28
Threepwood
En enklare variant av Quicksilver för Windows?
av Threepwood, torsdag 08 maj 2008 kl 13:31
henka
Åh just. det där hade jag installerat men glömt.
av henka, torsdag 08 maj 2008 kl 13:34
Gork
Vad är det för fel på "run"?
av Gork, torsdag 08 maj 2008 kl 13:49
KvDread
Threepwood: Eller tom Spotlight?
av KvDread, torsdag 08 maj 2008 kl 13:50
daniel-san
Jag skulle inte klara mig utan Quicksilver till min Mac, det här verkar vara ett givet alternativ till XP.
av daniel-san, torsdag 08 maj 2008 kl 13:50
helvete!
Upptäckte launchy för kanske ett halvår sen. Sen den dagen har jag nog inte öppnat ett enda program på något annat sätt på någon av mina datorer.
av helvete!, torsdag 08 maj 2008 kl 14:09
andreasp79
Finns det något sätt att prioritera upp program? tex så väljer den inte illustrator förens jag kommer till "illu", jag vill ha det redan på "il" tex.
av andreasp79, torsdag 08 maj 2008 kl 14:30
triggerhappy
som Gork säger, Win + R ? speciellt i vista hittar den ju det mesta
av triggerhappy, torsdag 08 maj 2008 kl 14:30
[DER LEIERMANN]
Låter som Quicksilver för Windows.
av [DER LEIERMANN], torsdag 08 maj 2008 kl 14:39
AticAtac
Men hallå, skärpning.
win + R lirar ju inte ens i samma liga. Testa ett sånt här program först så förstår ni.

Launchy är visserligen fint, men den verkliga vinnaren stavas SLICKRUN.
Ge den en chans, och du kommer aldrig vilja vara utan den.
av AticAtac, torsdag 08 maj 2008 kl 14:49
libben
jag gillade katapult för något år sedan till linux =)
av libben, torsdag 08 maj 2008 kl 14:56
Netzach
Det är visserligen ingen Quicksilver, men det duger iaf för att starta program på motsvarande sätt. Använder det i Windowsmiljön i plugget.
av Netzach, torsdag 08 maj 2008 kl 15:15
Slowmove
*host* spotlight
av Slowmove, torsdag 08 maj 2008 kl 15:24
Steddie
Upptäckte programmet för ca 2 månader sen och "Start"-knappen är numer bortglömd :-)

andreasp79: Programmet indexerar vad du använder och prioriterar om beroende på hur flitigt du kör dom. Kör man visual studio ofta så räcker det med att skriva "v" till slut så vet den vad du vill köra.
av Steddie, torsdag 08 maj 2008 kl 15:54
thommie
Hur funkar det tillsammans med photoshop, när man trycker alt+space vill man ju zooma ut.

Edit: Funkade inte alls. Skitprogram. Win+R har funkat hittills, så det fortsätter jag nog med.
av thommie, torsdag 08 maj 2008 kl 16:04
Fjantomen
thommie:
Du kan byta kortkommando i inställningarna, till t.ex. ctrl+space.
av Fjantomen, torsdag 08 maj 2008 kl 16:21
AticAtac
Dagens tips: Hot Keyboard.
Mappa programmens kortkommandon till obskyra kombinationer av win+ctrl+shift+alt och konvertera dessa till EN knapp på ditt tangentbord, som du troligen aldrig använder. Vad sägs om paragraf? Eller pause?
av AticAtac, torsdag 08 maj 2008 kl 16:56
Seventribe
Spotlight prioriterar upp de träffar du oftast anger som rätt. Tex dyker Safari upp så fort jag ens skriver 'sa' trots att det förmodligen finns tusentals saker som innehåller den bokstavskombon. Men skulle jag oftare välja ett annat objekt när jag gör den sökningen så skulle det komma högst upp därefter.
av Seventribe, torsdag 08 maj 2008 kl 16:59
Val
Problemet som jag ser det är att man måste sitta och definiera genvägar och tjosan själv. (Det är så jag minns det i alla fall)
Jag försökte använda det i någon vecka, men det blev för mycket jobb.

Ok, sökfältet i Vista är långsammare. Men det får i stort sett samma jobb gjort med mindre arbete.
av Val, torsdag 08 maj 2008 kl 17:13
Melvin
Det där använder jag, grymt mycket smidigare än att sitta och pilla med startmenyn.
av Melvin, torsdag 08 maj 2008 kl 18:03
Melvin
Val: Default indexeras skrivbord, startmeny och quickstart, mer kan läggas till, men NEJ, du behöver inte indexera alla själv.
av Melvin, torsdag 08 maj 2008 kl 18:05
argus
Lägger man bara en genväg till programmen man vill köra i lämplig systemmapp (kan man med fördel göra direkt vid installationen, t.ex. flytta den onödiga genvägen från skrivbordet/startmenyn) så man kan starta dem med ett enkelt win+r.

Exempel:
Du installerar gratis-ftp-programmet FileZilla --- Flyttar genvägen till t.ex. windowsmappen --- trycker win+r --- skriver "filezilla" (eller byt namn på filen till fz.lnk - och skriver då förstås endast "fz") trycker enter
gör exakt samma sak med bättre specificitet än launchy utan att behöva tredjepartsprogram. Programmen installerar man ju ändå en gång (minst) och genvägen flyttar man ju bara en enda gång - resultatet kanske ser mer krävande ut än det i verkligheten är. Prova en gång så kommer ni aldrig sluta.
av argus, torsdag 08 maj 2008 kl 18:52
woofer
typenrun är samma typ av program och funkar fint det med


av woofer, torsdag 08 maj 2008 kl 23:01
borkbork
Jo. Man blir addict på Launchy. Kört det under ett halvår och redan sjävklart.
av borkbork, fredag 09 maj 2008 kl 17:06
Kommentera artikeln







+ Per månad 39 kr Betala löpande per månad. Ingen bindningstid. Starta prenumeration Per år 299 kr Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid. Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig. Starta gratis provperiod Engångsköp 349 kr Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish. Köp utan prenumeration