HP lanserar stor skärm med webbkamera
Och en liten rackare

HP presenterade i veckan två nya skärmar som ska göra livet enklare både vid skrivbordet och på språng. Det handlar om HP Series 5 Pro 49” Conferencing Monitor och HP Series 5 Pro 14” Portable Monitor. Som man kanske kunde räkna ut är den ena en gigantisk ultrabred konferensskärm och den andra en liten resekompis i laptopformat.
Den stora modellen är då tänkt att ersätta två separata skärmar och leverera en allt-i-ett-lösning för multitasking. Den har en upplösning på 5120 x 1440, uppdateringsfrekvens på 165 Hz och 99 procent sRGB-täckning. Den har också en inbyggd 5MP-webbkamera från Poly som kan tryckas upp vid behov. Den har stöd för HP Device Bridge 2.0 vilket gör att man kan köra två datorer samtidigt och styra allt från samma tangentbord samt mus.
HP Series 5 Pro 49” Conferencing Monitor förväntas bli tillgänglig i januari till ett ännu okänt pris.
Den lilla 14-tummaren riktar sig till de som behöver ta med sig extra skärmyta överallt. Den ansluts med en USB-C-kabel som både levererar bild och ström (upp till 65W). Skärmen har WQXGA-upplösning, 100 procent AdobeRGB och 100 procent DCI-P3. Den väger endast 625 gram och har också ett magnetiskt skärmskydd som också kan användas som musmatta.
Skärmen ska släppas under december månad till ett ännu okänt pris.







Läs gärna våra regler!