Senaste

Nvidia visar upp superdatorn Eos

9:e kraftfullaste superdatorn i världen

Nvidia har för första gången visat upp sin superdator Eos publikt och i videoklippet kan ni ta er en titt på hur den ser ut. Eos placerar sig som världens nionde kraftfullaste dator på den senaste Top500-listan som publicerades i november förra året.

Datorn är byggd med 576 stycken DGX H100-system som var och ett har åtta stycken av Nvidias H100-GPU:er. Det här ger Eos en kapacitet på 121,4 PetaFLOPS, något som kan jämföras med de 1194 PetaFLOPS som världens kraftfullaste superdator Frontier kan leverera.

Hur mycket det skulle kosta att köpa ett eget Eos-system finns det inga uppgifter om. Givet att varje Nvidia H100 kostar 40.000-50.000 dollar och det finns 4608 stycken sådana i Eos så lär en komplett Eos-dator kosta några miljarder kronor antar jag.

PC, Hårdvara, nvidia, superdator, eos, DGX AIVia tomshardware.com

Läs gärna våra regler!