Senaste

Facebook visar upp open source-kameran Surround 360

360-rigg med 17 kameror

Under Facebook-konferensen F8 visade Facebook upp en sprillans ny kamera vid namn Surround 360 som kommer göra det lätt för användare att leverera 360-video till bland annat Facebook egna 360-spelare. Kameran är formad som ett UFO och är utrustad med 14 kameror i en ring, samt en kamera med fisheye-lins på toppen och två sådana på undersidan. 360-videon klipps samman med en webbaserad mjukvara och levererar automatiskt en stabil 360-video med upp till 8k-upplösning som går att titta på med Samsung Gear VR, Oculus Rift eller i Facebooks egna 360-spelare.

När kameran släpps är för tillfället okänt och priset kommer troligtvis vara ganska högt då endast materialet för att bygga kameran ligger på runt 30 000 dollar.

Facebook meddelade dock att mjukvaran kommer att släppas på Github redan i sommar och utvecklare och videomakare kan börja skapa 360-filmer med Facebooks mjukvara om bara några månader.

Pryl, Videokameror, facebook, surround 360, open source

039.0°

Läs gärna våra regler!