Sony lanserar prisvärda in-ear-monitorer
IER-M500 är framtagna för musiker
In-ear-monitorer (även kallade IEM) kan ofta kosta en hel del. Men Sony försöker nu sänka tröskeln till kategorin med sina nya trådbundna IER-M500, som lanseras med ett överkomligt pris på 1300 kronor.
Hörlurarna har fått ett varsitt 5 mm-element med ett brett frekvensomfång mellan 10 Hz och 40.000 Hz för att kunna leverera både djup bas och krispig diskant. Eftersom lurarna i första hand är framtagna för livemusiker har Sony lagt stort fokus på passform och akustisk isolering. Den helt förseglade designen och en akustisk kammare ska stänga ute omgivningsljud, vilket ska underlätta för artister att höra sin egen medhörning på bullriga scener.
Hörlurarna levereras med en 1,6 meter lång kabel med 3,5 mm-kontakt, kabelklämma samt ett utbud av utbytbara öronvingar och kuddar för att säkra passformen under framträdanden. IER-M500 släpps i färgerna svart, transparent samt en färgkodad röd/blå variant som gör det enkelt för musiker att snabbt skilja på höger och vänster öra i mörka scenmiljöer. Hörlurarna går att förboka nu med leverans i slutet av augusti.


Läs gärna våra regler!