Teknik Motor Samhälle Spel Popkultur Fritid Tjock Tester Dagens fråga Tipsa! Skaffa Feber+ Mitt konto
Hetaste
Senaste
Zunes två nya filmer Från iPoddens reklamfader Zunes två nya filmer Zune stävar på i sin tillvaro på MP3-marknaden. Rätt svårt att toppa iPod Touch.Microsoft har hursomhelst tagit hjälp av mannen som hjälpte till sätta just iPod på reklamkartan. Två reklamfilmer har det blivit hittills.Känns? Reklam, Film, Zune, Via macworld
37.0° 0 Daniel Tingström Daniel Tingström
ons. 26 dec 2007, 13:42
10 kommentarer till artikeln
gnuX
Känns som ni har lagt in samma video två gånger...

Känns lite tråkigt faktiskt. Allt man får ut är att det finns nått som heter Zune som kan visa video, bilder och spela musik. De visar ju inte upp några av Zunes fördelar gentemot andra mediaspelare.
av gnuX, onsdag 26 december 2007 kl 14:12
dv9074ea
Coola men ganska menningslösa. Jag köpte en Zune 80 för tre veckor sedan och älskar den.

Innan dess hade jag rockat iPods i 4 år. Jag har även jämfört min zune med Classic och iTouch och den är överlägset bättre när det kommer till ljudkvalite. Jag var väldigt skeptisk när jag fick reda på att den inte har en EQ.

MS har gjort något magiskt. Allt jag spelar låter helt jävla perfekt med mina Shure e2c, verkligen ingenting behöver justeras. Ljudet låter harmoniskt ,levande och felfritt oavsett hur mycket jag drar upp volymen. Väldigt high-end med andra ord och är en pryl som platsar bland allt som säljs på HiFi-klubben. Har aldrig upplevt denna typ av perfekta ljud reproducering på en bärbar pryl.

Användar-gränssnittet är mycket smart och lättanvänt. Reptålig är den också, både fram- och baksidan ser helt ny ut tillskillnad från min iPod photo som blev repig trots att jag behandlade den som ett ägg.

Annars så saknar jag inte iPod världen alls förutom att iTunes är bättre än Marketplace. Jag tankar ner alla mina podcasts från iTunes.
av dv9074ea, onsdag 26 december 2007 kl 16:47
Christopher Anderton
Ur marknadsföringssynpunkt så fungerar inte Zune.
Där Apple använder sig av ett tydligt formspråk för ipodens marknadsföring så har Microsofts saker förvisso sett schysta ut, men har saknat en egen identitet som man kan koppla till Zune.
av Christopher Anderton, onsdag 26 december 2007 kl 18:44
kkimpa
Snygga reklamfilmer, no doubt. Men som Anderton påpekade, har inte zune någon riktig identitet. Har aldrig hållt i en Zune, har inte ens sett den i verkligheten. För mig så ger Apple mig ett helt paket som överröstar precis allt i MP3-väg idag. Du har itunes och du har hårdvaran för att använda itunes. Svårt att göra det mycket enklare. Har tappat allt förtroende för all MS mjukvara under de senaste åren dessutom och det beror förmodligen på deras extremt usla marknadsföring generellt.
av kkimpa, torsdag 27 december 2007 kl 03:30
Spicey
Zune är lite som Jpeg 2000 - man glömmer bort att det finns ;-)
av Spicey, torsdag 27 december 2007 kl 06:54
Melvin
usch, maneter.
av Melvin, torsdag 27 december 2007 kl 07:58
daniel-san
MS fortsätter att kopiera iPod så mycket det går, nu börjar de t.o.m. använda samma reklammakare. Vad kommer härnäst, stöd för podcasts? Eller vänta..
av daniel-san, torsdag 27 december 2007 kl 10:46
Ford Prefect
daniel-san, du kan ju inte hacka på ms för att de gett zune podcast-stöd, det är ju hur grymt som helst att fler och fler spelare får stöd för det!
av Ford Prefect, torsdag 27 december 2007 kl 13:40
Vidar Egnér
De där reklamfilmerna känns ungefär lika värt som det här inlägget, hah.
av Vidar Egnér, torsdag 27 december 2007 kl 18:18
Stylers
Efter 5 sekunder glömde jag av vad det var för reklamfilm, seriöst. Fick för mig att det var någon kamera typ. Synd också att något så bra som The Shins gått så lågt som till reklammusik för Zune....
av Stylers, fredag 28 december 2007 kl 13:12
Kommentera artikeln







+ Per månad 39 kr Betala löpande per månad. Ingen bindningstid. Starta prenumeration Per år 299 kr Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid. Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig. Starta gratis provperiod Engångsköp 349 kr Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish. Köp utan prenumeration