Senaste

Amazon, Meta och Twitter hoppar av CES 2022

Tunga avhopp från världens största tech-mässa

Foto: Arielmore / Pixabay

Det ser ut att bli tunnsått med utställare på CES-mässan vilken är tänkt att dra igång första veckan i januari nästa år. Så sent som igår meddelade arrangörerna av CES att de planerar att genomföra CES 2022 men nu drabbas mässan av flera tunga avhopp.

Bland dem som nu väljer att inte medverka på mässan fysiskt finns bland andra Amazon, Meta och Twitter. Även den stora telekomoperatören T-Mobile har valt att ställa in sina fysiska närvaro på mässan. Även företag som Pinterest och iHeartRadio har meddelat att de inte kommer att åka till Las Vegas för att ställa ut på CES-mässan.

Anledningen till att flera företag nu väljer att hoppa av CES 2022 är att den explosiva spridningen av den nya corona-varianten omikron.

Samhälle, Hälsa, amazon, meta, twitter, t-mobile, ces2022, teknikmässa, omikron

Läs gärna våra regler!