Senaste

Ryssland har tagit över delar av Ukrainas internet

Routar internet via Ryssland i ockuperade delar av Ukraina

Kherson innan kriget

Foto: 7777777kz

Ryssland ser ut att ha tagit över delar av internetdistributionen i områden som man ockuperar i Ukraina. Organisationen Netblocks rapporterar att internettrafik från den ukrainska staden Kherson nu har börjat gå igenom ryska internetleverantörer.

Enligt Netblocks så routas nu internettrafiken i Kherson via de den statliga ryska internetoperatören Rostelecom. Att trafiken nu routas via den ryska operatören innebär att de boende i Kherson nu kommer att drabbas av samma censur och övervakning som ryska internetanvändare utsätts för.

Kherson är den första större staden i Ukraina som Ryssland tagit kontrollen över sedan senaste invasionen inleddes i slutet av februari. Staden hade innan kriget över 260.000 invånare. Runt 40 procent av dessa tros finnas kvar i staden.

Samhälle, Kommunikation, ryssland, ukraina, internet, censur, krig, invasion, netblocksVia datacenterdynamics.com

Läs gärna våra regler!