X blockeras i Venezuela
Diktatorn och världens rikaste man i beef
Venezuelas president, eller diktator som han kanske bör kallas efter senaste valet i landet, har beordrat att X blockeras i landet de kommande tio dagarna.
Blockeringen av X uppges bero på att Maduro anser att X:s ägare Elon Musk använder tjänsten för att "främja hat" efter landets senaste val, ett val vars valresultat har underkänts av flera länder och andra oberoende bedömare. Maduro anser även att X används av hans politiska motståndare för att skapa oro i landet. Maduro har även tidigare beefat med Musk och bland annat utmanat honom på en fysisk fight, något som Musk tackat ja till.
Venezuela höll val den 28 juni. Enligt landets partiska valmyndighet vann Maduro valet med över 50 procent av rösterna, men har än så länge inte släppt några officiella röstlängder som bevisar det. Enligt oppositionens undersökningar borde de ha vunnit valet med 80 procent.








Läs gärna våra regler!