Teknik Motor Samhälle Spel Popkultur Fritid Tjock Tester Dagens fråga Tipsa! Skaffa Feber+ Mitt konto
Hetaste
Senaste
Diablo 3 till konsol? Kanske det kanske Blizzards VD sade dessa ord när ämnet gällande konsoler och Blizzards spel kom upp:
"Every game we have the discussion about which platforms make the most sense," Morhaime stated in an interview at BlizzCon. "As Diablo 3 takes shape, I think we'll do an evaluation.""I think there is a pretty good argument to be made that that type of game might work very well on consoles," he added. "There might be some technical limitations though that we might need to get past."
Vi får väl bara hoppas att, ifall Blizzard nu beslutar sig för att göra en konsolversion, skippar svensk dubbning denna gången.För er som inte minns kommer här en liten påminnelse:
shacknews.com Spel, Multiplattform, Diablo 3, Blizzard, BlizzCon
37.1° 0 Nandro83 Nandro83
fre. 10 okt 2008, 22:02
17 kommentarer till artikeln
GeneralSchnabelkäse
Vilken otrolig översättning! Det låter som någonting från 80-talet, och man väntar bara på att antingen Ronja eller Fäbodjäntan skall dyka upp i spelet. Jag jobbar själv med dialog till datorspel, ibland översätter vi till sju-åtta språk, och de flesta språken är rätt kul att lyssna på. Japanska är kickass, till exempel. Men svenska... hur tänkte de egentligen? Det kanske fungerar bra i NHL-spelen, men knappast någon annan stans.
av GeneralSchnabelkäse, fredag 10 oktober 2008 kl 22:33
Splendid_Performance
haha o det där tyckte man var coolt när man var liten :P

Hoppas dom kör med samma röstskådespelare på svenska!
av Splendid_Performance, fredag 10 oktober 2008 kl 23:03
Dodo
*ryser*

man blir ju mörkrädd. jag hatar dubbningar överlag, men framför allt till spel.
av Dodo, fredag 10 oktober 2008 kl 23:22
Kolping
Hahahah, jag dööör! "Ja, Farnham har sluddrat om en aggressiv bjässe som svingade ett enormt vapen". Varför låter allt så fantastiskt genomlökigt på svenska?

Jag pratar svenska i stort sett hela dagarna och tänker aldrig på att jag låter som en tönt, men det gör jag för ALLT låter lökigt på svenska.

Och Diablo på konsoll.. mja, jag passar nog. Ettan var väl ingen direkt hit på Playstation men på PC var det ju skiten! Hoppas trean släpps imorrn.
av Kolping, fredag 10 oktober 2008 kl 23:32
Ramlösa
NO!!!!!!!, Blizzard har gått över "to the dark side" allt är förlorat, dags att sätta ut datorn på tradera,
Ända bolaget som fortfarande gör spel till PC som inte är portat eller skit.
Dags att ring Nvidea berätta för dem att de kan lägga ner produktionen. Finns inga som vill ha deras produkter längre, då det inte finns något ändamål för dem längre.

av Ramlösa, fredag 10 oktober 2008 kl 23:36
S M
Mycket skönt!
av S M, lördag 11 oktober 2008 kl 00:27
baunasos
håller med dig ramlösa, tyvärr :,(
av baunasos, lördag 11 oktober 2008 kl 00:43
Kaktusen
Ramlösa, finns ingen som vill ha nvidias produkter då folket kör på ati idag.

Och blizzard påpekar mycket tydligt att dom portar till konsoll om spelet passar, inte annars.
av Kaktusen, lördag 11 oktober 2008 kl 03:07
Håkan
Tycker vissa av rösterna påminner om Karl-Bertil Jonssons julafton. =)
av Håkan, lördag 11 oktober 2008 kl 11:32
Gork
Hate to say I told you so...

Tycker det är jättekul, skulle gärna vilja se Diablo 3 till PS3, en platsform där man faktiskt fortfarande BETALAR för sina spel.
av Gork, lördag 11 oktober 2008 kl 12:52
Ramlösa
"Gork" knappast frivilligt???
av Ramlösa, lördag 11 oktober 2008 kl 13:20
IrreducibleParradox
Dags att säga upp sitt svenska medborgarskap då. Ett svärd stort som en yxa, en helt schizofren liknelse som inte blir bättre av att den är inkorrekt och uttryckt på fryntlig göteborska. Jag orkar inte mer.
av IrreducibleParradox, lördag 11 oktober 2008 kl 14:55
Mrleolito
haha ricktigt kefft . men E sjukt skönt när man inte pallar tänka på vad som sägs och har för mig att texten i diablo 1 är rätt avancerad med mycke svåra ord . så soft men ändå inte :p
av Mrleolito, lördag 11 oktober 2008 kl 16:18
Tiny
Menvafan?! Varna innan ni länkar till så extremt material. Jag mår pyton nu liksom.
av Tiny, lördag 11 oktober 2008 kl 21:34
nevva
Jag vill spela denna version. Är det bara att välja när man installerar spelet? Eller är det någon add-on?
av nevva, söndag 12 oktober 2008 kl 08:23
S M
Gork, de kommer inte släppa det till konsoll, så kryp tillbaka till ditt lilla hörn och tyck synd om dig själv/vältra dig i din bitterhet.
av S M, söndag 12 oktober 2008 kl 11:34
Human 2.5
Vad talar ni om? Svenska är ett spännande språk, men detta var en översättning med tanke på, kanske lite konstigt, barn.
av Human 2.5, söndag 12 oktober 2008 kl 13:16
Kommentera artikeln







+ Per månad 39 kr Betala löpande per månad. Ingen bindningstid. Starta prenumeration Per år 299 kr Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid. Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig. Starta gratis provperiod Engångsköp 349 kr Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish. Köp utan prenumeration