Senaste

Rykte Nästa Xbox ryktas dyka upp 2020

Ska ingå i produktfamiljen "Scarlett"

Den amerikanska tekniksajten Thurrot har varit i kontakt med källor som uppger att Microsoft planerar att släppa nästa version av sin spelkonsol Xbox 2020.

Enligt Thurrots källor så går den kommande Xbox-versionen under kodnamnet "Scarlett". Scarlett ryktas innehålla en rad olika produkter förutom Xbox men det är lite oklart vad som kommer att ingå i produktfamiljen. Det kanske inte är helt omöjligt att nästa version av Microsofts AR-headset HoloLens blir en "Scarlett"-produkt.

Thurrot skriver vidare att nästa version av Xbox sannolikt kommer att bli bakåtkompatibel med tidigare Xbox-versioner. Det låter rätt sannolikt med tanke på hur mycket arbete Microsoft lagt ner på att göra Xbox One bakåtkompatibel med Xbox och Xbox 360.

Spel, Microsoft, xbox, scarlett, microsoftVia theverge.com

Läs gärna våra regler!