Anonymous släpper eget operativsystem
Ska användas för att kontrollera webbsidors säkerhet

Hackernätverket Anonymous släppte idag ett eget operativsystem som man kallar för Anonymous-OS och som är baserat på Ubuntu 11.10 och som använder Mate desktop.
Exakt varför man gör det är lite oklart men man säger bland annat att det ska användas för att kontrollera webbsidors säkerhet. En lista över några av programmen som ingår i Anonymous-OS hittar ni under "Läs mer" och här nedan finns lite skärmdumpar.
Innan någon analyserat Anonymous-OS och kontrollerat att det inte innehåller bakdörrar eller andra konstigheter kan jag inte rekommendera någon att ladda ner och installera det.
Uppdaterat
Anonymous säger på Twitter att de inte står bakom Anonymous-OS och att det ska vara fullt med trojaner. Läs mer om det här.
- ParolaPass Password Generator
- Find Host IP
- Anonymous HOIC
- Ddosim
- Pyloris
- Slowloris
- TorsHammer
- Sqlmap
- Havij
- Sql Poison
- Admin Finder
- John the Ripper
- Hash Identifier
- Tor
- XChat IRC
- Pidgin
- Vidalia
- Polipo
- JonDo
- i2p
- Wireshark
- Zenmap











