Rykte Apple visar upp sin beryktade musiktjänst under WWDC?
Enligt Wall Street Journal i alla fall

Det har länge ryktats om att Apple kommer visa upp sin nya musiktjänst under utvecklingskonferensen WWDC som kommer hålla på mellan 8 och 12 juni. Enligt tidningen Wall Street Journal (WSJ) verkar det vara rätt spikat att det är just denna beryktade musiktjänst som kommer vara en av konferensens nyheter.
Apples musiktjänst kommer att kosta 10 dollar i månaden, vilket lär bli 80-100 kronor här i Sverige, vilket kommer ge dig fri tillgång till musikbiblioteket. Enligt WSJ kommer Apple skippa konceptet med gratisabonnemang och i stället erbjuda en radiotjänst där kända DJ:s kommer kunna göra spellistor.
Det verkar dock vara lite bekymmer när det kommer till musiken. Enligt WSJ håller Apple för tillfället på se över kontrakt med skivbolagen Sony Music Entertainment, Universal Music Group och Warner Music Group som typ har hand om majoriteten av all världens musik. Wall Street Journal skriver att diskussionerna är i något sorts slutskede, men det kan hända att diskussionerna kan dra ut på tiden, vilket kommer leda till att releasen av musiktjänsten skjuts fram.
Det är bara några dagar kvar tills Tim Cook går upp på scenen och presenterar diverse nyheter på WWDC och då lär vi få reda på betydligt mer om musiktjänsten.







Läs gärna våra regler!