Senaste

SoundCloud lånar 70 miljoner dollar

För att hålla skutan flytande

Business Insider rapporterar att den något krisdrabbade streamingtjänsten SoundCloud har fått låna 70 miljoner dollar av ett gäng med finansiella institutioner.

Lånet kommer från Kreos Capital, Davidson Technology samt Ares Capital och SoundCloud kommer att använda pengarna för att anställa personal och utveckla ny teknik. Man har som målsättning att vara dubbelt så stora som man är idag vid årets slut.

SouncCloud hade pengaproblem redan 2015 innan Twitter gick in med 70 miljoner dollar i företaget. Under förra året blev det även allmänt känt att SoundCloud inte skulle ha några problem med att någon köpte upp dem. Det verkar dock ingen ha varit så intresserad av även om Spotify sägs ha funderat på det.

Sammantaget så är det här inga direkt goda nyheter för SoundCloud och dess ägare. Oftast brukar tjänster få in nytt kapital via riskkapitalister och andra men när SoundCloud nu ser sig tvingade att låna pengar för att överleva tyder det på att få ser en framtid för tjänsten som den ser ut idag.

Webb, Streamat, soundcloud, lån, streamingVia engadget.com

Läs gärna våra regler!