Corvette Stingray är tillbaka
Och det ska vara den bästa någonsin

Läckta bilder hit och dit har redan avslöjat Chevrolets helt nya Corvette Stingray så hur den skulle komma att se ut kommer nog inte som en överraskning. Hur som helst så bilen nu helt officiell och vi får ta del av alla nyheter den har att erbjuda.
Effekten i den nya bilen är den högsta som en Corvette i standardutförande någonsin har haft. 450 hästar och 610 Nm ur en helt ny LT1-V8:a på 6.2 liter. 0-100 km/h ska gå på strax under fyra sekunder och vid blandad körning ska det räcka med 0.9 liter per mil. Till motorn kopplas antingen en sjustegad manuell låda eller en automatlåda med paddlar. Launch Control finns och denna fungerar till bägge alternativen, om man har aktiverat "Sport" eller "Track Mode". Motorn har även cylinderdeaktivering vilket innebär att bara hälften av cylindrarna jobbar under låg belastning.
Bilen är verkligen helt ny. Chassiet, karossen och drivlinan, allt är nytt. Vikten har hållits nere tack vare bland annat kolfiber i motorhuven, kompositmaterial i stänkskärmarna, dörrarna och karossidorna. Det här drar ned vikten med 17 kilo totalt. Ramen som är i aluminium är 57 procent styvare än tidigare och hela 45 kilo lättare. Interiören går också i magnesium och kolfiber. Vikten landar totalt på 1 400 kilo.
För att bestämma humöret på bilen har man ett vred med hela fem olika lägen. Dessa är Weather, Eco, Tour, Sport och Track. Vad respektive gör kan ni nog räkna ut själva, men enkelt beskrivet så optimerar varje läge bilen för att vara med på förarens alla rörelser. Instrumentpanelen som består av två stycken skärmar på åtta tum vardera ändras också beroende på vilket läge man har valt. Sportigare inställning betyder även sportigare ljud ur de fyra feta piporna där bak.
För den som vill ha en ännu vassare bil finns tillägget "Z51 Performance Package". Då får man bland annat en elektronisk differentialbroms och integrerad kylning av bromsar, differential och växellåda. Växellådan har också anpassats och fått en tätare utväxling.
Nya Corvette börjar säljas under tredje kvartalet 2013 till ett ännu okänt pris. All fakta hittas på länken, videoklipp hittar ni under "Läs mer".























































Nosen på Corvette C7 läcker ut
En skiss avslöjar formerna

Det här är baken på nya Corvette
Och interiören och motorutrymmet

Så låter spisen till nästa Corvette
V8:a på 450 hästar
