Halo Space presenterar ballongkapsel
Har tänkt att ta turister till stratosfären i den
Halo Space är ett förhållandevis nystartat företag som i framtiden planerar att erbjuda ballongflygningar på höjder upp till 40 km över jordens yta. Företaget har tidigare genomfört några obemannade flygningar med sin kapsel och idag visade man upp hur interiören i kapseln kommer att se ut.
Kapseln har en diamater på cirka 4,5 meter och en höjd på cirka 3,5 meter. Inuti kapseln kommer det att finnas rum för åtta passagerare samt en pilot. Framför varje säte kommer det att finnas ett observationsfönster på cirka 2,5 kvadratmeter. Det kommer även finnas lite olika augmented reality-funktioner som visar var ballongen befinner sig, olika landmärken på jorden och annat (se bild i bildspelet nedan).
Halo Space planerar att börja flyga turister till stratosfären någon gång under 2026. En tripp kommer att ta cirka 6 timmar och priset är planera att ligga på 150.000 euro, motsvarande lite över 1,7 miljoner kronor. Det konkurrerande företaget Space Perspective, som vi har skrivit om några gånger tidigare, planerar att börja göra liknande ballongflygningar som Halo Space redan nästa år. De biljetterna kostar 125.000 dollar, motsvarande cirka 1,35 miljoner kronor.





Läs gärna våra regler!