Senaste

Reddit-appen Apollo ska stängas ner

Utvecklaren har inte råd att driva vidare appen

Foto: Apollo

Apollo, som är en av de populäraste Reddit-apparna, kommer att stänga ner den 30 juni efter att Reddit inför nya priser för sitt API, vilket gör appen betydligt dyrare att hålla igång. "Reddits senaste beslut och åtgärder har tyvärr gjort det omöjligt för Apollo att fortsätta", skriver utvecklaren Christian Selig.

Han fortsätter att förklara situationen i ett inlägg på Reddit. Där skriver han igen att han, baserat på Reddits kommande priser för API, skulle behöva betala mer än 20 miljoner dollar per år för att driva appen. Han skriver också att han oavsett inte skulle hinna med att implementera ändringarna som behövs för de nya priserna inom 30 dagar.

Apollo är inte den enda Reddit-appen som stängs ner på grund av företagets nya API-prissättning. På torsdag meddelade även rif is fun for Reddit (tidigare Reddit is Fun), ReddPlanet och Sync att de också kommer att stängas ner den 30 juni, samma dag som Apollo.

Internet, Reddit, Apollo, API, Christian Selig, Reddit-appar

Läs gärna våra regler!