Nu har Jony Ive officiellt lämnat Apple
Apples chefsdesigner drar igång en egen låda

Tidigare i år meddelade Apple att deras chefdesigner Sir Jonathan "Jony" Ive skulle lämna företaget någon gång under året och nu verkar det har skett. Under gårdagen rapporterade flera källor att Ives profil hade tagits bort från Apples webbsida där man presenterar företagets ledning, något som de flesta tar som ett tecken att Ive inte längre arbetar på Apple.
Även om Ive nu officiellt har lämnat Apple så lär han antagligen inte sluta arbeta för Apple. När Ive i somras meddelade att han skulle lämna Apple sades det att han skulle dra igång ett eget företag och att det redan då var klart att Apple skulle bli företagets första kund. Exakt vad Ives företag ska pyssla med är oklart men det har snackats om att det ska handla om så kallade "wearables", det vill säga smarta klockor, smarta glasögon, smarta kläder och annan teknik som man på ett eller annat sätt har på sin kropp.
Jony Ive är sannolikt en av världens mest kända produktdesigners och har bland annat stått bakom designen för ikoniska prylar som till exempel iPhone, iPod och iMac. Här kan ni läsa en hyllningskrönika till Ive som Febers grundare och vd Roger Åberg skrev i samband med att det blev känt att Ive skulle sluta på Apple tidigare i år.

Tack Jony!
Verkligen, tack!

Jony Ive lämnar Apple
Chefsdesigern ska starta eget

Jonathan Ive blir Chief Design Officer på Apple
Den förste någonsin med den titeln på företaget
