Senaste

Kolla in Boeings laservapen

Som kan skjuta ner drönare och annat

Boeing har släppt ett klipp på sitt mobila laservapen "Compact Laser Weapons System" med vilket användaren ska kunna skjuta ner drönare och andra mindre flygtyg.

Det handlar om en laser som man monterar på en tripod och vars laserstråle på några sekunder ska kunna bränna hål på karossen på en quadrokopter eller annat UAV (Unmanned Aerial Vehicle) uppger Boeing. Det är en mindre kraftfull version av Boeings tidigare lasersystem High Energy Laser Mobile Demonstrator (HEL MD) vilket är tvunget att monteras på en lastbil för att kunna användas i fält (se bonusklipp nedan).

Compact Laser Weapons System manövreras med hjälp av en laptop och en Xbox-kontroll. Den kan drivas antingen via det vanliga elnätet, då kan den skjuta obegränsat med lasrar, eller via ett kraftigt batteripaket och då kan den skjuta laser tills batteriet tar slut.

Pryl, Vapen, laser, laws, boeing, drönare, Compact Laser Weapons SystemVia Wired

Läs gärna våra regler!