Onyx lanserar en ny BOOX Go
E-Ink-plattan har nu fått frontljus

Onyx har nu lanserat uppföljaren till sin E-Ink-platta BOOX Go 10.3 och den stora nyheten här är väl att den har ett integrerat frontljus som ska göra det möjligt att läsa samt arbeta i alla ljusförhållanden.
Själva enheten väger endast 364 gram och är lika tunn som en blyertspenna. Den kör Android 15 vilket innebär att man kan slänga in miljontals appar från Google Play Store på den om man vill. Apparna körs sedan på enhetens skärm på 10,3 tum med upplösningen 300 PPI.
Precis som förra revisionen följer Magnetic InkSense Plus-pennan med ifall man nu vill skriva lite på skärmen. Under huven hittar man en åttakärnig processor och ett batteri på 3700 mAh. Då det är E-Ink och sådant ska batteriet ju räcka ett bra tag. Den har också inbyggda högtalare om man vill lyssna på någon ljudbok utan hörlurar.
BOOX Go 10.3 (Gen II) kommer i två versioner, Lumi som har belysning eller standardmodellen som inte har belysning. Priset ligger på 4 995 kronor respektive 4 595 kronor.








Läs gärna våra regler!