Senaste
Foto: TAG Heuer

TAG Heuer släpper smartklocka i samarbete med Porsche

Kan bland annat styra klimatanläggningen i Porsches bilar

Klocktillverkaren TAG Heuers samarbete med Porsche fortsätter och nu har företaget fram en specialversion av sin klocka Connected Calibre E4 för Porsche-ägare.

TAG Heuer Connected Calibre E4 Porsche Edition kommer precis som originalversionen av klockan att köra Googles Wear OS 2 och drivas av Qualcomms Snapdragon Wear 4100+-processor. Klockan är försedd med lite generella funktioner som till exempel kompass, barometer samt NFC-funktionalitet och är vattentät ner till 50 meter.

Porsche-versionen av klockan har dessutom funktioner för kontrollera värmen och luftkonditionering i flera av Porsche bilar. Den kan även visa hur långt bilen har gått, batteristatus, för eldrivna Porsche-modeller, samt hur långt bilen kan gå innan den behöver laddas eller tankas.

TAG Heuer Connected Calibre E4 Porsche Edition släpps i september och kommer då att kosta 2750 dollar.

Pryl, Klockor, tag heuer, porsche, smarta klockor

Foto: TAG Heuer

Läs gärna våra regler!