Senaste

Man får inte gräva upp soptipp i Storbritannien

Ser ut att få glömma sina kastade bitcoins

Foto: Prylarer / Pixabay

Britten James Howell har nu fått ett slutligt nej till att gräva upp en soptipp i Storbritannien i förhoppning om att hitta en hårddisk som han råkade slänga för över tio år sedan.

Howell har sedan 2013 bedrivit en kamp för att försöka hitta hårddisken som han uppger innehåller 7500 bitcoin som grävdes fram 2009. När vi skrev om Howell första gången hade en bitcoin precis passerat tusen dollar och hans bortkastade bitcoins skulle då vara värda cirka 7,5 miljoner dollar. I dagsläget, då en bitcoin står i cirka 90.000 dollar, skulle valutan vara värd 675 miljoner dollar.

Att Howell inte får tillstånd att försöka gräva fram sin förlorade hårddisk på soptippen, som innehåller 350 miljoner ton sopor, beror framför allt på att det finns risk att skadliga ämnen skulle kunna komma upp till ytan.

Samhälle, Ekonomi, bitcoin, kryptovaluta, skräppengar, storbritannien, soptipp, dingfeberVia arstechnica.com

Läs gärna våra regler!