Senaste

Sverige bäst i Norden under matte-OS

Fyra medaljer hämtades hem

Det har varit den internationella matematikolympiaden (IMO) på Sunshine Coast i Australien och Sverige resulterade bra. Fyra medaljer blev det, vilket är bäst i Norden.

Jiachen Milly Mi från Katedralskolan i Lund knep en silvermedalj, medan Ruiming Zhang (Göteborgs Högre Samskola), Jacob Brzezinski Ädelroth (Danderyds gymnasium) och Kasper Johansson (Procivitas Privata Gymnasium i Helsingborg) kammade hem varsin bronsmedalj. Dessutom fick Aron Helzel Golan från Danderyds gymnasium ett hedersomnämnande.

Sverige har varit med i matte-OS sedan 60-talet och kammat hem guldmedaljer både 2018 och 2019. Fyra medaljer i år får ses som bra, men man verkar inte toknöjda.

– Vi känner oss ganska nöjda med årets resultat. Laget hade arbetat hårt och förberett sig väl inför tävlingen. Fyra medaljer är ett fint facit, desto mer som de två andra lagmedlemmarna har ytterligare ett tävlingsår på sig, säger Jana Madjarova, ordförande för Skolornas matematiktävling.

Uttagningen till matte-OS görs i matte-SM, som arrangeras av Svenska matematikersamfundet. De sex bästa i matte-SM får åka till matte-OS. Varje land får alltså skicka sex personer och alla kan få guld om de uppnår den nivån. Kina vann OS i år med just sex guld. USA kom tvåa med fem guld och ett silver och Sydkorea kom trea med tre guld, två silver och ett brons.

Är du nyfiken på hur matte-OS går till så finns en video om detta nedan.

Samhälle, Utbildning, Sunshine Coast, Jiachen Milly Mi, Ruiming Zhang, Jacob Brzezinski Ädelroth, Jana Madjarova

Läs gärna våra regler!