Nu är Pokémon Home släppt
Till Nintendo Switch, Android och iOS

Nu har Nintendo släppt sin molntjänst Pokémon Home där Pokémon-spelare kan föra över och lagra pokémons som de tidigare fångat i olika Pokémon-spel på Nintendo Switch och Nintendo 3DS.
I dagsläget går det att föra över pokémons som fångats i de flesta av Nintendos Pokémon-spel men än så länge finns inget stöd för att föra över fickmonster man fångat i mobilspelet Pokémon Go, det kanske populäraste pokémon-spelet för tillfället. Det har tidigare sagts att så skulle bli fallet så eventuellt är det en funktion som dyker upp senare i Pokémon Home.
Pokémon Home går att ladda ner nu till Nintendo Switch, Android och iOS. Appen är gratis men vill man utnyttja dess fulla funktionalitet krävs ett premium-abonnemang som kostar 16 euro om året, 5 euro i kvartalet eller 3 euro i månaden. Vad som inkluderas där kan ni se i tabellen här nedanför.
Försök igen







Pokémon Home kopplar samman många Pokémon-spel
En molntjänst för dina fickmonster

Nästa månad lanseras Pokémon Home
Samla alla dina fickmonster under samma tak

Pokémon Home kommer kosta 16 euro om året
Mer info om systemet har släppts
