Google drar igång AMP tidigt nästa år
Accelerated mobile pages
AMP, eller accelerated mobile pages som det också kallas, är Googles svar på Instant Articles på Facebook som ska göra att det går riktigt snabbt att leverera innehåll som artiklar och liknande på mobilen.
Google presenterade projektet för drygt en månad sedan och har sedan dess varit i kontakt med ett gäng medier som The Guardian, Washington Post, Buzzfeed och Vox för att få dessa att använda den nya tjänsten. Utöver utgivarna har Google också snackat med annonsörer som Outbrain, AOL, OpenX, DoubleClick och AdSense för att få dessa att leverera reklam till systemet.
AMP kommer som sagt att dra igång tidigt nästa år och förhoppningsvis kommer systemet göra att vi kommer kunna se kattvideor från Buzzfeed ruskigt snabbt. Vill du testa AMP redan nu kan du öppna denna länk på din mobiltelefon: Accelerated mobile pages.
Mer om AMP kan ni för övrigt läsa på Googles AMP-blogg via länken här nere till vänster.