Skjutsgruppen börjar med gratis hyrbilar
Kör tillbaka bilar från Hertz

Samåkningstjänsten Skjutsgruppen lanserar nu en ny funktion på sin webbplats som gör att man även får upp lediga gratisbilar från biluthyrningsföretaget Hertz i sitt sökresultat.
Det handlar om så kallade "relocation cars" som Hertz behöver ha flyttade från en del av landet till stället där de ursprungligen hyrdes ut. Hertz erbjuder redan detta via sin tjänst "Hertz Freerider" [länk] men nu kommer alltså dessa bilar även upp i Skjutsgruppens sökresultat och Anders Tärnell, marknadschef på Hertz, säger:
"Våra hyrbilar ska tillbaka till sin ursprungsplats och brukar köras med minst fyra tomma platser. Att erbjuda både bilen och platserna gratis till skjutsgruppare är både bra för miljön och för individen."
Skjutsgruppen är en ideell samåkningsrörelse som används av cirka 60.000 personer i Sverige.
Skjutsgruppen släpper grupptjänst
Skapa din egen samåkningsgrupp

Nylansering av Skjutsgruppen på webben
Erbjud eller be om skjuts i Sverige

Samåk till julbordet med Skjutsgruppen
Det är tråkigt att åka ensam

Samåkningstjänsten GoMore lanseras i Sverige
Skjutsgruppen får konkurrens
