Senaste

Bentley presenterar specialversion av Torcal

En First Edition

Det har bara gått en månad sedan Bentley visade oss den helt eldrivna suven Torcal och nu presenteras en specialversion av modellen. Det handlar om en First Edition som utrustas med mer grejer och några plaketter för att sticka ut i mängden. Om det nu kommer att bli någon mängd av denna ute på gatorna vill säga.

Bilen får nya kolfiberdetaljer i fronten, på backspegelkåporna, sidogälarna och på diffusorn bak. I hjulhusen sitter unika 22-tumsfälgar i svart och Liquid Silver och innanför dessa bromsok lackade i Graphene Grey.

Den här har den starkaste drivlinan vilket innebär dubbla elmotorer som tillsammans levererar 887 hästar och 1350 newtonmeter i vrid. Det räcker för att kunna klippa 0-100 på 2,9 sekunder och toppa 260 km/h. Batteripacket är på 113 kWh och detta ska kunna laddas med upp till 400 kW.

På insidan hittar man en tvåfärgad inredning som piffats av Mulliner, massa kolfiberdetaljer och riktigt tjocka mattor att vila fötterna på. Panoramataket kan med ett knapptryck ändras från genomskinligt till dimmat, både bakdörrarna och framdörrarna är eldrivna och det finns ett ljudsystem från Naim med 28 högtalare.

Vad man får betala för denna specialare och hur många som ska tillverkas framgår inte just nu.

Bil, Bentley, Torcal, First Edition, lyxbil, first, elbil, SUV

Läs gärna våra regler!