Polestar 6 skjuts upp på framtiden
Nu fokuserar man på lönsamhet
Ny berättar Polestars vd Michael Lohscheller att märket kommer att skjuta Polestar 6 på framtiden. Fokus ligger nu på lönsamhet och för att nå dit behöver man helt enkelt ha bilar att sälja. Därför kommer man att prioritera Polestar 7, märkets kommande mellanklass-suv som är ett syskon till kommande Volvo EX40 och EX60.
Polestar 7 kommer att tillverkas i Volvos nya fabrik i Slovakien och de första bilarna väntas rulla ut ur fabriken 2028. Först efter det kommer Polestar 6, alltså tidigast 2029.
Polestars alla bilarPolestar går bra i Europa. Man sålde över 30.000 bilar under det första halvåret och i Sverige gick det ännu bättre, här blev man det tredje största elbilsmärket och det tolfte största märket totalt. Helt ok med tre modeller, varav en börjar bli till åren och en är snordyr. Här är det just nu Polestar 4 som säljer bäst (2069 bilar) följt av Polestar 2 (1231 bilar) och Polestar 3 (333 bilar).








Läs gärna våra regler!