Teslas Cybertruck kommer kunna flyta på vattnet
Och designen kommer att ändras en aning
Intresserade har frågat Elon Musk lite om den kommande pickupen Cybertruck eftersom det varit tyst kring bilen en stund. Elon svarade på några av dessa och meddelade bland annat att den kommer ha förmåga att flyta på vattnet. Det var när en person frågade vilket vaddjup bilen kommer ha som denne fick till svars att den till och med kan flyta, i alla fall en stund. Exakt vad detta innebär vet vi dock inte ännu.
I övrigt får vi reda på att Cybertruck kommer att få ett helt nytt luftfjädringssystem som inte skulle skämmas för sig i en Baja-tävling. Det lär innebära att man kommer att kunna höja och sänka bilen rejält och att åkturen lär bli behaglig på ojämna underlag.
Annat kring bilen är att den inte har någon lack, och inte kommer få heller. Karosspanelerna är i rostfritt stål och vill man ha någon färg kan man få bilen folierad eller dekorerad med mönster, men ingen lackfärg. Bilens design kommer även att ändras något, bland annat kommer den att bli lite smalare och ha laser-extraljusen upptill som standard.
Yes. It will even float for a while.
— Elon Musk (@elonmusk) April 20, 2020
We’re working on increasing dynamic air suspension travel for better off-roading. Needs to kick butt in Baja.
— Elon Musk (@elonmusk) April 16, 2020
Här är Teslas Cybertruck!
Är väldigt annorlunda, på ett bra sätt?

Över 535.000 personer har reserverat en Tesla Cybertruck
Är du en av dem?

Cybertruck på Los Angeles gator
Med Elon bakom ratten
