Firefox får ny logotyp
Eldräven försvinner

Organisationen Mozilla har presenterat en ny logotyp för Firefox som man hopppas ska kunna reflektera att Firefox nu för tiden är så mycket mer än bara en webbläsare.
Firefox klassiska logotyp med en räv som slingrar sig runt jorden började man använda 2003 men de senaste 18 månaderna har man arbetat på att utveckla en ny logotyp som bättre ska kunna representera hela Firefox produktfamilj, en familj som nu består av både en webbläsare, fildelningstjänsten Firefox Send, lösenordshanteraren Firefox Lockwise och säkerhetstjänsten Firefox Monitor.
Firefox nya logga syns här ovanför och Firefox olika produkter har även de försetts med nya ikoner. Som synes här nedanför så finns den klassiska eldräven fortsatt kvar på ikonen för webbläsaren vilket kanske kommer att kännas tryggt och skönt för alla nostalgiker.

Firefox ska få en ny logotyp
Mozilla vill gärna veta vad vi tycker om det

Skicka filer med Firefox
Firefox Send fixar filer på upp till 2,5GB

Mozilla släpper Firefox Lockbox
Ytterligare ställe att spara lösenord på

Firefox Monitor vet om dina inloggnings-uppgifter är på drift
Have I Been Pwned?
